- Пн-Пт 9:00-18:00 Суб 9:00-15:00
- 79014, Україна, м.Львів, вул.Некрасова,36
- (032) 275-49-19
- (032) 275-90-20 факс
- 050 370-27-01, 067 672-27-17
- info@uniteh.lviv.ua
- Зворотній звя'зок
Котли опалювальні можуть працювати в системах обігріву приміщень з природною (гравітаційною) самотічною циркуляцією теплоносія (мал.1) і в системах з примусовою насосною циркуляцією (мал.2 ).
Систему опалення з природною циркуляцією теплоносія можна встановлювати в будівлях з індивідуальною котельнею при радіусі дії до 50 м і вертикальній віддалі від центра котла до центра нагрівального приладу першого поверху не менше 3 м.
мал.1
1 – котел; 2 – головний подаючий стояк; 3– розширювальний бачок; 4 – переливна лінія;
5 – розвідний трубопровід гарячої води; 6– розводка для нагрівальних приладів; 7 – терморегулюючі
вентилі; 8 – нагрівальні прилади; 9– розповітрювачі радіаторні; 10– збірні трубопроводи охолодженої води;
11– зворотній трубопровід; 12– заливний вентиль з патрубком для заповнення системи водою;13– зливний
вентиль з патрубком для зливу води із системи.
Переміщення теплоносія в системах з природною циркуляцією забезпечується різницею тисків в подаючому та зворотньому трубопроводах, яка виникає за рахунок різниці питомої ваги нагрітого і охолодженого теплоносія. Через малу різницю тисків необхідно забезпечувати якнайменші втрати тиску в трубопроводах, що призводить до збільшення діаметрів трубопроводів і запірної арматури. Як наслідок – збільшення об'єму теплоносія, більша інерційність такої системи, а отже, повільний запуск і повільне реагування на зміну параметрів роботи системи в цілому.
В сучасних умовах, коли на перший план виступає економія паливно-енергетичних ресурсів, рекомендується нові системи опалення виконувати з примусовою насосною циркуляцією теплоносія, а існуючі гравітаційні системи реконструювати під примусову циркуляцію (МОДЕРНІЗАЦІЯ ГРАВІТАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ). Використання циркуляційного насоса з котлами будь-якої потужності сприяє більш швидкому і рівномірному нагріванню системи, запобігає втраті потужності котла на подолання опору циркуляції теплоносія, дозволяє зберегти необхідний рівень циркуляції при значно менших діаметрах трубопроводів та істотно знизити інерційність системи. Це дає змогу найефективніше використовувати можливості сучасних котлів з високим к.к.д., що в кінцевому результаті суттєво заощаджує паливо і кошти споживача.
мал.2
1 – котел; 2 – запобіжний клапан; 3 – манометр; 4 – розповітрювач системи; 5 – компенсатор об'єму;
6 – запірні вентилі; 7 – фільтр; 8 – насос циркуляційний; 9 – зворотній клапан;10 – терморегулюючі вентилі;
11 – нагрівальні прилади; 12 – розповітрювачі радіаторні; 13 – вентиль з патрубком для зливу води
із системи і заповнення системи водою.
В двотрубних системах опалення у разі встановлення біля кожного нагрівального приладу регулюючих вентилів не можна їх повністю перекривати одночасно, так як при цьому припиняється циркуляція води через котел.
Якщо в самотічній системі опалення більше одного котла, на зворотному трубопроводі встановлюється пробковий кран або паралельна засувка.
Для запобігання припинення циркуляції води і виходу котла з ладу не допускається його робота з незаповненою або неповністю заповненою системою опалення. Рівень води в розширювальному бачку не повинен опускатись нижче 1/4 його висоти. Для цього необхідно періодично поповнювати систему водою. Наповнювати систему холодною водою треба повільно і без зупинок, щоб запобігти заповітрювання системи.
Розширювальний бачок встановлюється в найвищій точці системи. В ньому повинні бути постійно відкриті заливний отвір в верхній частині і переливний патрубок на боковій стінці. На розширювальному бачку бажано закріпити вказівник рівня води.
Розширювальний бачок розміщується в опалюваному приміщенні або на горищі. В останньому випадку його потрібно добре утеплити, щоб вода зимою не замерзала.
Якщо в процесі експлуатації рівень води в розширювальному бачку буде занижений, циркуляція води в системі припиниться, що можна виявити по охолодженню труб, які подають гарячу воду до нагрівальних приладів; в системі почнеться характерний стукіт. У такому разі необхідно: при температурі води на виході з котла до 95°С і відсутності постукувань – повільно поповнити систему водою; при температурі води вище 95°С і наявності постукування (гідравлічні удари внаслідок пароутворення) – негайно погасити пальники і після охолодження води в котлі до 75°С повільно поповнити систему водою.
Для кращої циркуляції води в самотічній системі і зменшення втрат потужності котла на утворення циркуляційного тиску необхідно встановити котел якомога нижче по відношенню до нагрівальних приладів. Трубопроводи в опалюваних приміщеннях треба прокладати відкрито: це також покращує циркуляцію за рахунок охолодження води в трубах, розташованих вище котла, і утворення гідростатичного напору. Ізольовують тільки головний стояк від котла, що також збільшує гідростатичний напір в системі і зменшує виділення тепла в приміщенні, де встановлено котел.
Трубопроводи опалювальних систем виконують із сталевих, мідних, пластикових і металопластикових труб. Три останні із-зі ряду переваг, особливо при монтуванні закритих систем з примусовою циркуляцією, набувають все більшої популярності і витісняють традиційні сталеві системи.
Трубопроводи самотічної системи опалення із сталевих водогазопровідних труб повинні бути наступних діаметрів:
- головний подаючий стояк від котла і зворотний трубопровід до котла - 11/2" - 2" (відповідно до діаметру ід'єднувальних патрубків на котлі);
- розвідні і збірні трубопроводи - 11/4 " - 11/2 "
- розводка до нагрівальних приладів - 3/4 " - 1"
Занижувати діаметри труб не рекомендується через можливе погіршення циркуляції води в системі.
Горизонтальні трудопроводи самотічної системи опалення треба прокладати з нахилом по направленню руху води. Величина нахилу повинна бути не менше 10 мм на одному погонному метрі труби. При неправильному монтажі трубопроводів утруднюється або й взагалі відсутня циркуляція води в системі, внаслідок чого різниця температур на вході і виході із котла завищена (більше 20°С), на стінках теплообмінника може утворюватись конденсат ("потіння котла"). За таких умов опалювальна система нормально функціонувати не буде.
Котел підключається до системи опалення за допомогою різьбових або фланцевих з'єднань. Підключення зваркою забороняється. Під'єднання не повинно супроводжуватись натягом труб.
Для зливу води із системи в найнижчій її точці встановлюється спускний вентиль або різьбова пробка. Система заповнюється водою через спускний чи заливний вентиль або через заливний отвір у розширювальному бачку.
Відбір гарячої води для побутових потреб безпосередньо із системи опалення не допускається. Для цього використовується двофункційний (двоконтурний) опалювально-водогрійний котел або в системі опалення з однофункційним опалювальним котлом встановлюється спеціальний водопідігрівач (бойлер) чи пластинчатий теплообмінник. Якщо котел працює з бойлером, то в закритій системі опалення рекомендується виділяти окремий контур для підготовки гарячої води з застосуванням окремого циркуляційного насоса для цього контуру.
Коментарі :0 | Залишити коментар